Page 17 - Philips AVENT - Priročnik za zdravo uvajanje goste hrane
P. 17

Na tej stopnji dojenčki razvijajo svoje ustne motorične spretnosti, ko se učijo, kako prežvečiti mehke koščke in s svojim jezičkom premikati hrano po ustih. Ko začnete dojenčka navajati na mehke grižljaje, se lahko zgodi, da so nekateri koščki
tako veliki, da sprožijo re eks davljenja, kar lahko povzroči kašelj ali celo bruhanje, da se grlo očisti. Te reakcije nikar ne zamenjajte z odporom do določene vrste hrane. Še naprej mu ponujajte hrano iz različnih živil, da bo imel priložnost naučiti se, kako mora jesti.
Čim bolj raznoliko hrano boste ponujali dojenčku med odstavljanjem od prsi, tem bolj bo pripravljen pokušati nova živila. Znanstvene raziskave kažejo, da je dojenček naklonjen določeni vrsti živil
tudi zato, ker mu jih večkrat ponudimo, zato ne prenehajte ponujati hrane, za katero mislite, da jo dojenček zavrača. Od časa do časa mu jo še vedno pripravite. Potrebnih je kar nekaj poskusov, da se dojenček privadi na nov okus (v nekaterih primerih do 15 grižljajev), zato nikar ne obupajte prekmalu. Mlajši kot je dojenček, bolj je drzen in pripravljen poskusiti več različnih živil.
Večina dojenčkov pri 6 mesecih običajno še nima zob, vendar kljub temu obvlada majhne mehke kose hrane (ki jo zmeljejo z dlesnimi). V tej fazi gre za učenje žvečenja, zato dojenčku dajte
mehko prstno hrano, kot so kuhane zelenjavne paličice (korenček) ali mehke zrele sadne paličice, majhne rezine opečenca in celo mehko kuhane testenine različnih oblik. Dojenčku nikdar ne dajte celih grozdnih jagod ali češnjevih paradižnikov, saj se lahko zaduši. Grozdje ali paradižnik vedno narežite.
V tej fazi lahko začnete eksperimentirati z uvajanjem kombinacije različnih živil iz glavnih skupin.
V tem obdobju otrok hitro raste, zato potrebuje bolj hranljivo in raznoliko hrano.
Dojenčki so rojeni z bogato zalogo železa, ki se pri približno 6 mesecih začne zmanjševati, zato je za zdravo rast in razvoj pomembno, da dobijo dovolj železa s hrano. Otroku ponudimo hrano, bogato z železom, kot na primer pusto rdeče meso, žitarice,  žol in zeleno zelenjavo. Če ne veste, koliko hrane potrebuje dojenček, mu prepustite pobudo — ko bo imel dovolj, bo glavo obrnil proč ali pa zaprl usta.
Iz varnostnih razlogov dojenčka med jedjo nikdar ne puščajte brez nadzora. Ob obrokih otroku še vedno ponujajte dojenje ali hranjenje z adaptiranim mlekom ter požirke ohlajene prekuhane vode iz skodelice ali lončka z nastavkom. Ne dajajte mu sokov, saj veliko vitamina C dobi z mlečnimi obroki ter s sadjem in z zelenjavo.
4 glavne skupine živil vsebujejo naslednje:
1. Škrobnata živila: riž, testenine, krompir in druge žitarice.
2. Meso, ribe in alternative, kot so jajca in stročnice (leča itd.).
3. Sadje in zelenjava.
4. Mlečni izdelki: polnomastni jogurt in sir. Pri kuhanju je mogoče uporabiti tudi polnomastno mleko.
17


































































































   15   16   17   18   19