Page 4 - Philips AVENT - Priročnik za zdravo uvajanje goste hrane
P. 4

4
raziskovalka v otroški bolnišnici je preučevala rast
in prehranjevanje dojenčkov in malčkov (0—3 leta) s težavami v rasti in staršem svetovala glede prehrane. Ko je kot prehranska strokovnjakinja delala za Britansko prehransko fundacijo (British Nutrition Foundation), je dajala strokovne nasvete glede uvajanja goste hrane, analizirala in preverjala hranljivost receptov goste hrane in pripravljala jedilnike za dojenčke oz. malčke.
Je tudi članica Prehranskega društva in britanske skupine Nutricionisti v industriji (Nutritionists in Industry) ter redna prehranska svetovalka v medijih. Po 15 letih delovanja na področju človekove prehrane je pred kratkim ustanovila lastno podjetje za prehransko svetovanje.
Naš cilj
Upamo, da vam bo ta knjižica receptov pomagala pri uvajanju goste hrane. Vsebuje koristne informacije in strokovne nasvete glede posameznih faz uvajanja goste hrane, vključno s primeri jedilnikov in z ustreznimi recepti, ki vam bodo v pomoč pri pripravi hranljivih obrokov za vašega otroka s pomočjo sopranika-mešalnika Philips Avent 4 v 1.
saj poleg vseh naravnih, nujno potrebnih hranil
za dojenčka vsebuje tudi protitelesa, ki otroka
ščitijo pred okužbami. Sestava materinega mleka
je povsem prilagojena otrokovim potrebam. Prvih
6 mesecev življenja je priporočljivo izključno
dojenje, ki naj se brez omejitev in ob ustrezni
zdravi, uravnoteženi prehrani nadaljuje dve leti
ali po želji tudi dlje. Če otrok ni dojen, materino mleko nadomesti adaptirano mleko za dojenčke. Za optimalno rast bi moral dojenček v starosti od 0 do 6 mesecev pridobivati od 0,5 kg do 1 kg na mesec. Po 6. mesecu začnemo uvajati gosto hrano, ki spodbuja nadaljnjo rast in razvoj.
Dojenčki so si med seboj različni in rastejo različno hitro, zato je pomembno, da z gosto hrano ne hitimo, preden so pripravljeni. Otrokov prebavni trakt je običajno zrel in pripravljen za prebavljanje hrane pri približno 6 mesecih*. Pozorni bodimo na tri ključne znake, da je otrok pripravljen poskusiti gosto hrano. Običajno jih opazimo pri približno 6 mesecih: otrok je sposoben sedeti, njegova glava je stabilna; koordinacija rok, oči in ust je dobra (lahko pogleda hrano, jo prime in nese v usta); ponujeno hrano je sposoben pogoltniti, ne potiska je iz ust. Pred začetkom uvajanja goste hrane bodite še posebej pozorni na vse spodaj naštete znake. Otrok bo morda manj zadovoljen z mlečnimi obroki in bo začel kazati zanimanje za hrano, ki jo uživajo drugi ljudje. Vse te spremembe predstavljajo pomemben korak v dojenčkovem razvoju. Zdaj je pripravljen na raziskovanje novih okusov in teksture hrane.
Na začetku uvajanja goste hrane ni tako pomembno, koliko hrane otrok zaužije, gre bolj za privajanje na uživanje hrane na splošno. Dojenčki sprva ne potrebujejo treh obrokov dnevno. Začnete lahko tako, da sprva ponudite majhne količine hrane, da se dojenček privadi okusu, teksturi in občutku hrane v ustih. Količina in raznolikost obrokov se bosta postopno povečali, tako da bo otrok nazadnje jedel enako hrano kot preostali družinski člani, le porcije bodo manjše. Dojenčki se naučijo imeti radi hrano, ki so je vajeni. Če otroku dajete zelo slano, sladko ali mastno hrano in pijačo,
Sopranik-mešalnik Philips Avent 4 v 1 nežno sopari sadje, zelenjavo, meso in ribe. Kuhane sestavine lahko pretlači tako gosto, kot je primerno za dojenčkovo starost,
na voljo pa sta tudi funkciji odmrzovanja
in segrevanja. Vse to vam bo v pomoč pri enostavni pripravi zdravih, kakovostnih obrokov za vašega dojenčka.
Začetek uvajanja goste hrane
Biti priča rasti in razvoju svojega dojenčka v srečnega in zdravega otroka je res neverjetno in osrečujoče doživetje. Dogajanja v dojenčkovem prvem letu življenja lahko vplivajo na njegovo zdravje v prihodnosti, zato je zagotavljanje zdrave, hranljive prehrane v tem obdobju zelo pomembno. Materino mleko je najboljša prva hrana za dojenčka,


































































































   2   3   4   5   6